O tym, że nietoperz śpi do góry nogami, każdy chyba wie.
Dlaczego jednak to robi? Nie wygodniej by mu było się położyć?
⏰ Czas czytania: 3 min.
Jak odpoczywają zwierzęta?
Zacznijmy od tego, czym jest odpoczynek?
Przemieszczanie się, zdobywanie pożywienia, rozmowy z innymi przedstawicielami swojego gatunku, pilnowanie, czy za rogiem nie czai się niebezpieczeństwo… to są bardzo męczące czynności! Te czynności zwierzęta są w stanie wykonywać tylko przez jakiś czas… a potem muszą odpocząć!
Żeby odpocząć, trzeba przestać zużywać energię. Nie można więc ruszać się, jeść czy rozmawiać. Najlepiej jest po prostu spać. Przybrać najwygodniejszą dla siebie pozycję i odpłynąć w błogie spanko. Sami wiecie, jaka pozycja jest najwygodniejsza dla Was. Gdy siedzicie lub stoicie — używacie mięśni. Dopiero w pozycji leżącej całe wasze ciało może odpocząć.
Jednak nie wszystkie zwierzęta kładą się do snu. Konie na przykład potrafią zablokować kolana, żeby się przypadkiem nie zgięły, i śpią na stojąco. To przydatna umiejętność, jeśli trzeba być cały czas czujnym i w razie czego czmychnąć przed wilkiem. Wbrew powszechnemu przekonaniu — konie potrafią też spać na leżąco i chętnie to robią w bezpiecznych warunkach.
Lamparty mają doskonałą równowagę i świetnie wyważone ciało, więc śpią leżąc na gałęzi drzewa, odpowiednio balansując ogonem. Wydry po prostu dryfują na wodzie, a żeby przypadkiem we śnie za daleko nie odpłynąć, oplątują się wodorostami.
Nietoperz, oczywiście, też musi spać. Jednak ma na to bardzo dziwny sposób.
Czemu nietoperz śpi do góry nogami?
Przodkowie nietoperzy prawdopodobnie polowali na owady biegające po korze drzew. Aby upolować owada, taki pra-nietoperz musiał bardzo szybko do niego dobiec z ukrycia. Dużo łatwiej jest biec po drzewie w dół niż do góry, prawda? Dlatego pra-nietoperz zaczajał się u góry pnia i czekał przyczepiony do kory głową w dół, aż nie nadarzyła się okazja na jedzonko.
Żeby tak siedzieć zaczajonym na drzewie, trzeba było się do kory dobrze przyczepić. Przystosowaniem do takiego trybu życia jest inna budowa stopy — ścięgna palców nietoperzy przy obciążeniu same zaciskają palce u stóp. Nie jest potrzebna siła mięśni! Tym samym pozycja głową w dół stała się dla nich najwygodniejsza — niewymagająca żadnego wysiłku.
My leżymy pod kołdrą, konie stoją, leopardy balansują na gałęzi, wydry dryfują, a nietoperze wiszą. Każdy odpoczywa tak jak umie najlepiej!
To nie wszystkie korzyści z wiszenia!
Gdy nietoperz odpoczywa, nie chce przecież paść łupem drapieżnika, np. ptaka czy kota. Spanie w pozycji zwisającej na gałęzi, pod sufitem lub w jakiejś wąskiej szczelinie czyni go bezpiecznym. Również zerwanie się do startu jest dla nietoperza łatwiejsze z takiej pozycji. Nietoperze nie mają takiej siły wybicia jak ptaki, które potrafią wystartować z ziemi czy z powierzchni wody. Nietoperzowi dużo wygodniej jest rzucić się w dół z gałęzi, sufitu czy pnia, aby zacząć lecieć.
Możesz posłuchać tego tekstu w moim wykonaniu tutaj:
1 komentarz. Zostaw komentarz
Ciepły, „telewizyjny” głos! Gratulacje:-)