fbpx

Dlaczego nietoperze żyją w nocy?

Dlaczego nietoperze żyją w nocy? Lepiej by było jednak postawić pytanie: dlaczego my żyjemy w dzień, skoro to tak mało powszechne zachowanie wśród ssaków?

⏰ Czas czytania: 3 min.

 

Te zwierzęta wstają wraz z pojawieniem się słońca, a po zapadnięciu zmroku odczuwają senność. Widzą bardzo słabo w ciemności, dlatego chowają się na noc w swoich kryjówkach. Chodząc w ciemności łatwo się potykają. Gdyby nie sztuczne światła latarni, pewnie donikąd by nie doszły i niewiele znalazły.

To opis nas, ludzi. Mamy bardzo dobry wzrok, przyzwoity słuch (ale tylko do pewnego stopnia) i bardzo słaby węch. Pod względem wyczulenia na dotyk też jesteśmy poniżej przeciętnej. Taki zestaw zmysłów sprawia, że najlepiej sobie radzimy w dziennym świetle.

Gdybym Was zapytała, które zwierzęta żyją w nocy, pewnie nietoperze przyszłyby Wam do głowy jako pierwsze. I słusznie. To jednak nie są jedyne nocne ssaki. Bardzo dużo ssaków preferuje noc! Można nawet powiedzieć, że dzienny tryb życia w świecie ssaków to rzadkość.

Bat flying on the backdrop of Moon
Phadke09, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Dlaczego nietoperze żyją w nocy?

Dzienne niebo jest pełne owadów, ale także ptaków, które na te owady polują. Do owadziej stołówki jest naprawdę wielu chętnych! Są też ptaki drapieżne, które za pomocą doskonałego wzroku w ciągu dnia polują na inne ptaki, a także ssaki próbujące niepostrzeżenie przemykać między drzewami czy źdźbłami traw. Gdyby nietoperze polowały w ciągu dnia, musiałyby się mierzyć z konkurencją ptaków owadożernych oraz zagrożeniem, jakie stanowią ptaki drapieżne.

Nocny tryb życia niemal całkowicie eliminuje te problemy. Większość ptaków wtedy śpi. Jest dużo mniejsza konkurencja do pożywienia i dużo mniejsze ryzyko zostania czyjąś kolacją.

Ponieważ w nocy niewiele widać, trzeba było zacząć polegać na innych zmysłach. Nietoperze na najwyższy z możliwych poziomów wyniosły swój słuch. To za pomocą dźwięków tworzą bardzo wyraźny obraz świata pogrążonego w ciemnościach.

Czy wszystkie nietoperze są aktywne w nocy?

Nie wszystkie! Nocny tryb życia prowadzą nietoperze polujące na owady. Latając, wydają nieustannie bardzo wysokie dźwięki, tak wysokie, że całkowicie niesłyszalne dla człowieka. Dźwięki te odbijają się od elementów krajobrazu, przeszkód i owadów, a wracając w postaci echa do niezwykle czułych i dużych uszu nietoperza, tworzą w jego mózgu dokładny obraz okolicy. Ta umiejętność nazywa się echolokacją.

 

Fledermaus
Averse 22:04, 25. Jan. 2007 (CET), CC BY-SA 2.0 DE, via Wikimedia Commons 

Jednak nie wszystkie nietoperze to potrafią! Część z nich, zamiast owadów woli jeść owoce lub nektar kwiatów. Poszukiwanie ich za pomocą słuchu kompletnie mija się z celem, dlatego nietoperze owocożerne używają zmysłów wzroku i węchu. Kolorowe owoce i kwiaty znacznie lepiej widać w świetle dnia. Te nietoperze mają więc duże oczy, małe uszy i nie potrafią echolokować. Tak jak my — są aktywne w ciągu dnia, a odpoczywają w nocy.

Indian flying fox
Rudawka wielka spożywająca nektar z kwiatu bananowca (Manojiritty, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons) 

Które ssaki żyją w dzień?

Tak jak wspomniałam na początku, dzienny tryb życia u ssaków to rzadkość. Dzień to oczywiście domena nas, ludzi, a także większości ptaków i gadów. Wiele ssaków preferuje jednak nocny tryb życia. To sposób na unikanie drapieżników albo zbyt wysokich temperatur panujących w ciągu dnia, a także dostęp do tej części owadów, które są aktywne w nocy.

Gdybyśmy zajrzeli w daleką przeszłość, zobaczylibyśmy przodków ssaków próbujących przetrwać w świecie opanowanym przez wielkie gady drapieżne, polujące w ciągu dnia. Aby nie zostać ich obiadem, prassaki wolały wychodzić z kryjówek dopiero po zmierzchu. Przystosowały więc swoje zmysły i umiejętności do nocnego trybu życia.

Haselmaus
Orzesznica (Danielle Schwarz, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons) 

Mają specjalnie wyczulony wzrok, aby widzieć nawet wtedy, gdy światła jest mało. Posiadają wspaniałe „narzędzia” dotyku, takie jak włosy czuciowe, np. wąsy u gryzoni, dzięki którym doskonale orientują się, gdzie znajdują się przeszkody. Ssaki drapieżne mają doskonały węch, rozpoznając nawet drobinki zapachu z dużych odległości. Wiele ssaków ma też niesamowity słuch.

Ssakami dziennymi są wszystkie naczelne, czyli lemury, wyraki i małpy, w tym ludzie. Skoro już jesteśmy myślami w buszu czy na sawannie — wiele z tamtejszych roślinożerców jak słonie czy żyrafy to też zwierzęta dzienne.

Eichhörnchen Düsseldorf Hofgarten edit
Wiewiórka pospolita (Ray eye, CC BY-SA 2.0 DE, via Wikimedia Commons)

Gdybyście jednak chcieli wyliczyć aktywne w ciągu dnia ssaki z naszych najbliższych okolic, przyjdą Wam zapewne do głowy tylko te udomowione, jak krowy czy psy. W ciągu dnia możecie też łatwo spotkać wiewiórkę, czasem sarnę lub jelenia. Wilki, rysie, lisy, dziki, kuny, jeże, borsuki czy gryzonie wolą przemieszczać się i pożywiać pod osłoną nocy. Między innymi dlatego tak rzadko je widujemy.


Możesz posłuchać tego tekstu w moim wykonaniu tutaj:

 

Widzę, że wciągnął Cię ten artykuł!
Może masz ochotę na więcej takich?

Dołącz do Klubu Mądrej Edukacji Przyrodniczej.

Co tydzień ciekawostki przyrodnicze, rekomendacje książek i artykułów, inspiracje do pracy z dziećmi prosto na Twoją skrzynkę!

Tutaj jest moja polityka prywatności.

Kto to napisał?

Julia. Zachwycam dzieci przyrodą (głównie nietoperzami), rysuję ilustrowane mapy, uważam, że kawa to życie, a każdą wolną chwilę spędzam w lesie (z psem Newtonem).

Ten materiał jest wartościowy?

Odwdzięcz mi się stawiając kawę (a ja kocham kawę)!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

…albo zostań moim wirtualnym sponsorem!

Chcesz więcej takich ciekawostek?

Dołącz do Klubu Mądrej Edukacji Przyrodniczej!

Co będziesz z tego mieć?

  • ciekawostki przyrodnicze, z którymi możesz zaimponować w towarzystwie,
  • materiały i inspiracje do przyrodniczej zabawy i nauki z dziećmi (idealne dla rodziców, nauczycieli i edukatorów),
  • dawkę edukacyjnego designu, który dobrze robi w mózg i w serduszko,
  • najnowsze artykuły i treści ode mnie oraz polecajki — wybitne treści wyszperane w internecie

Tutaj jest polityka prywatności.

Podoba Ci się to, co robię?

Jeśli uważasz, że to, co robię jest fajne i warto to wspierać, to postaw mi kawę! Twoja kawa zasili moje kreatywne zapasy i dodatkowo wywoła uśmiech na mojej twarzy… bo ja uwielbiam kawę! 😉

Czujesz, że chcesz coś dodać?

Chętnie poczytam o Twoich spostrzeżeniach, historiach, będę również wdzięczna za krytyczne uwagi, dodatkowe materiały albo zwykłe przybicie piątki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

Dzięki za bycie częścią tej niesamowitej społeczności!