Edukacja przyrodnicza w Polsce: mapa i lista miejsc
Wielka Mapa Edukatorów
KLIKNIJ PROSTOKĄT W PRAWYM GÓRNYM ROGU, ABY POWIĘKSZYĆ »
Po co nam edukacja przyrodnicza?
Zespół deficytu natury to termin nieuznawany przez nauki medyczne, ale intuicyjnie obserwowany wśród najmłodszych pokoleń od kilkunastu lat. Opisuje prawdopodobny zestaw konsekwencji psychologicznych i zdrowotnych związanych z coraz mniejszą ilością czasu spędzanego w przyrodzie. Koncepcję spopularyzował Richard Louv w książce „Ostatnie dziecko lasu” (2005).
Od tego czasu kolejne badania i ankiety potwierdzają, że dzieci i młodzież spędzają coraz mniej czasu na zewnątrz. Nie tylko pozbawione są dobroczynnego wpływu aktywności na świeżym powietrzu na ich zdrowie i samopoczucie, ale także tracą więź z przyrodą. A więź ta jest przecież kluczowa, aby kolejne pokolenia ludzi widziały sens w dbaniu o dobro planety!
Edukacja przyrodnicza jest więc bardzo ważnym elementem i ochrony środowiska i profilaktyki zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka!
Copyright: Wielki Zachwyt. Źródło zdjęcia: www.facebook.com/wielkizachwyt
Jak wziąć udział w zajęciach?
Edukatorzy najczęściej organizują:
Chcesz się znaleźć na mapie?*
Wypełnij formularz:
*Do mapy nie dodajemy:
- miejsc, które działają jedynie w internecie, np. blogów, podcastów czy kanałów przyrodniczych na YouTube.
- leśnych szkół i przedszkoli, czyli miejsc pobytu dzieci, które nie uczęszczają do szkoły systemowej. Certyfikacją i promocją takich miejsc zajmuje się np. Polski Instytut Przedszkoli Leśnych.
- zagród edukacyjnych, chyba że wyraźnie zajmują się przyrodniczą edukacją terenową
- pracowni artystycznych i rzemieślniczych, chyba że wyraźnie zajmują się również przyrodniczą edukacją terenową
- edukatorów i miejsc, które nie mają strony internetowej lub aktualizowanego profilu społecznościowego. Odbiorca musi Was przecież jakoś znaleźć, dowiedzieć się o organizowanych wydarzeniach! Zapraszamy do kontaktu ponownie, gdy oferta już będzie gotowa!
Kto stworzył mapę?
Basia
Julia
Skąd pomysł?
Inspiracją do stworzenia listy miejsc i ludzi zajmujących się terenową edukacją przyrodniczą był Zlot Edukatorów Przyrody. Odbył się on już po raz trzeci wiosną 2023 roku.
Listę edukatorów, początkowo w formie posta na Facebooku stworzyła Basia z pomocą Ani Warzyńskiej i Marty Król: taki post ma jednak ograniczenia techniczne (maksymalnie kilkadziesiąt oznaczeń) oraz funkcjonuje w obiegu tymczasowo, a potem trudno go znaleźć.
Postanowiłyśmy więc wraz z Basią umieścić te informacje w jednym miejscu, w trwalszej formie.
Tutaj znajdziecie posta Basi.
Koniecznie udostępnij mapę!
Wystarczy w wybranym miejscu w kodzie strony wkleić kod:
<iframe src=”https://www.google.com/maps/d/u/0/embed?mid=1UXNc077asAmok9AtwGOC3p3-BCc2nOQ&ehbc=2E312F” width=”640″ height=”480″></iframe>
Możesz wkleić link do tego artykułu:
https://www.akademiazaciekawienia.pl/mapaedukatorow/
Lub bezpośredni link do mapy.