Warsztaty o nietoperzach
Słyszeliście kiedyś nietoperza? Czy w ogóle można go usłyszeć?
Te tajemnicze ssaki kojarzą się z wampirami, wplątywaniem we włosy, jedzeniem komarów i wiszeniem głową w dół. Czy wszystkie te skojarzenia są prawidłowe? Jak wyglądają, żyją, polują i rozmnażają się nietoperze?
Mam na imię Julia i jestem edukatorką przyrody. Rośliny, zwierzęta i krajobraz to moja pasja od najmłodszych lat. Dzisiaj z dziką satysfakcją przekazuję tę wiedzę kolejnym pokoleniom miłośników przyrody.
Na warsztatach chiropterologicznych nie tylko zobaczycie nietoperze w ich naturalnym środowisku, ale będziecie mieli okazję posłuchać ich „śpiewu” z pomocą specjalnych urządzeń — detektorów ultradźwięków. Dowiecie się też ich więcej o ich różnorodności, zwyczajach, diecie i — tak, tak — życiu miłosnym!
To też rzadka dla dzieci okazja, aby pooglądać las, łąkę i rzekę po zmierzchu. Kto wie, może uda nam się nawet podświetlić nietoperze dużym reflektorem?
To wszystko w niesamowitej scenerii Organów Wielisławskich.
P.S. Ostrzegam, że dzieciaki albo potem usną ze zmęczenia, albo przeciwnie — nie będą mogły zasnąć z wrażenia! Także przychodzicie na własną odpowiedzialność 😉
Kiedy odbywają się warsztaty o nietoperzach?
W wakacje w każdy worek i środę oraz niektóre soboty.
Są to spotkania wieczorne — spotykamy się trochę przed zmierzchem, żeby móc obserwować wyloty nietoperzy na żerowiska. Ponieważ długość dnia jest różna, w czerwcu początek zajęć to godz. 21:00, pod koniec sierpnia – 19:00.
Dokładne terminy publikowane są na stronie www.gorykaczawskie.pl/wydarzenia (to zawsze aktualny kalendarz warsztatów w Krainie Wygasłych Wulkanów, znajdziecie tam inne świetne sposoby na spędzenie czasu z rodziną!)
Jak wziąć udział w warsztatach:
- Rezerwujecie miejsce na warsztatach poprzez telefon (730663611) lub e-mail (julia@akademiazaciekawienia.pl). Jeśli piszesz maila, podaj numer telefonu (patrz punkt 2.).
- W dniu warsztatów w okolicach południa otrzymacie SMS z potwierdzeniem — warsztaty nie odbywają się przy deszczowej pogodzie (nie zobaczylibyśmy żadnego nietoperza!) – jesteśmy więc w kontakcie, gdyby prognozy były niepewne.
- W SMS-ie będzie również pinezka na mapie dla łatwiejszego dojazdu.
- Spotykamy się o wyznaczonej godzinie pod Organami Wielisławskimi w Sędziszowej*. Na miejsce można bezpośrednio dojechać samochodem (ostatni odcinek wąską drogą szutrową, ale co przygoda, to przygoda!). Można też podejść piechotą z pobliskiego Młyna Wielisław**
Jak się przygotować na warsztaty o nietoperzach?
- powinniście być ubrani wygodnie (na sportowo) i odpowiednio ciepło (po zmierzchu robi się chłodno, nawet gdy dzień był upalny) oraz zabezpieczyć się przed kleszczami / komarami,
- nie chodzimy dużo, a więc nawet małe dzieci dadzą radę (jeżeli tylko pora jest dla nich odpowiednia — upewnijcie się, że pora warsztatów to nie jest już pora spania 😉
- od nietoperzy również zachowujemy bezpieczny dystans! Bezpieczny zarówno dla Was, jak i dla nich. Obserwujemy je z odległości, nie łapiemy, nie dotykamy, nie wchodzimy do jaskiń/sztolni.
- rozmawiamy, bawimy się, trochę się wygłupiamy (głównie ja…), a co najciekawsze, słuchamy echolokacji nietoperzy za pomocą detektorów ultradźwięków.
- każde dziecko za udział w warsztatach otrzyma nietoperzową pieczątkę do Paszportu Odkrywcy Krainy Wygasłych Wulkanów
Cena i płatność:
- Cena: 35 zł / osobę lub 120 zł / rodzinę (opiekunowie + dzieci). Dzieci do 4 roku życia gratis.
- Płatność: na miejscu gotówką lub BLIK-iem. Można też zapłacić voucherem (lub komuś go podarować) Nie ma potrzeby dokonywania wpłaty zadatku.








