Przygoda i nauka w zimowej jaskini

W styczniu tego roku miałam szczęście i zaszczyt uczestniczyć w zimowym liczeniu nietoperzy w jaskiniach Góry Połom w Wojcieszowie. Jak wyglądają te jaskinie, kogo (poza nietoperzami) można tam spotkać i po co w ogóle liczy się nietoperze? Zapraszam do czytania i słuchania!


Możesz posłuchać tego tekstu w moim wykonaniu tutaj:


Jak wygląda jaskinia?

Jaskinie to puste przestrzenie w skałach. Mogą to być małe szpary i szczeliny, a czasem są jak wielkie sale albo wielokilometrowe korytarze czy studnie. Oczywiście występują tylko w takich skałach, które rozpuszczają się w wodzie — bo to woda drąży te wszystkie jaskiniowe korytarze i komnaty. 

Tam, gdzie ja mieszkam, czyli w Wojcieszowie w Górach Kaczawskich występują skały wapienne, a w nich liczne jaskinie. Nie są to jednak takie jaskinie, które możesz znać z filmów, pocztówek czy własnych wycieczek. Nie ma tam wygodnych chodników i poręczy ani wejścia ze sklepem i biletami wstępu. To dzikie i niedostępne miejsca.

Żeby do takiej jaskini wejść, przede wszystkim trzeba wiedzieć, gdzie znajduje się wejście. Często nie prowadzą do niego żadne ścieżki, a jego rozmiar jest tak mały, że trudno je zauważyć. Do wielu z nich trzeba się dosłownie wcisnąć czy wczołgać.

W ramach ciekawostki powiem Ci, że jaskinie mogą też występować w skałach wulkanicznych, a także w lodzie!

Czy jaskinia to przyjemne miejsce?

W jaskiniach panuje względnie stała temperatura — bez względu na to, czy na zewnątrz jest upał, czy trzaskający mróz, w jaskini zawsze jest kilka stopni Celsjusza. Jest tam też bardzo mokro — w wielu miejscach na stałe lub okresowo stoi woda, skały są często śliskie i ubłocone, a powietrze wilgotne. Oczywiście jest tam też kompletnie ciemno i cicho — nie słychać nic poza kapiącą wodą.

Takie warunki są dla ludzi nieprzyjazne i nieco straszne. Ze względu na brak światła nie rosną tam też rośliny. Można co najwyżej zobaczyć zwisające ze stropu cieniutkie korzenie drzew, które rosną na powierzchni, a korzeniami sięgają głęboko pod ziemię, również rosnąc w szczelinach w skałach. 

jaskinia Wojcieszów heliktyt
Na pewno znacie stalaktyty i stalagmity, ale czy znacie heliktyty? To forma naciekowa, która rośnie wbrew grawitacji, czyli w bok!

Niektóre zwierzęta wybierają jaskinie na swoje przejściowe lub długoterminowe schronienia. Niska, ale dodatnia temperatura, wysoka wilgotność powietrza i ciemność, która nie sprzyja przypadkowym przybyszom — to wszystko gra na korzyść jaskiniowych bywalców.

szata naciekowa wojcieszów
Takie nacieki nazywają się draperią, przypominają udrapowaną fantazyjnie tkaninę. W szczelinach pomiędzy naciekami lubią chować się nietoperze.

Kto żyje w jaskini?

Najbardziej z jaskiniami kojarzone są nietoperze. I słusznie, bo są to dla nich ważne miejsca schronień! Musicie jednak wiedzieć, że nie wszystkie nietoperze lubią jaskinie. Część z nich woli płytkie podziemia (np. piwnice), a inne chętniej chowają się w szczelinach w korze drzew, w ścianach i na poddaszach budynków. Te, które w jaskiniach przebywają, najczęściej robią to w okresie zimowym. Wtedy to przemieszczają się do jaskiń, gdzie w stanie hibernacji, czyli głębokiego uśpienia, przeczekują całą zimę. Dodatnia temperatura w jaskini pozwala im nie zamarznąć, a wysoka wilgotność — nie wyschnąć. Nie są tam też niepokojone przez drapieżniki.

jaskinie wojcieszów nietoperze
Drewno w jaskini nie znalazło się przypadkowo, musiał je tam wnieść człowiek. Na drewnie rosną zaś fantastyczne grzyby! Tutaj z grzyb z rodzaju próchnilec (Xylaria)

Nietoperze nie są jednak jedynymi mieszkańcami jaskiń. Są gatunki owadów, które w postaci dorosłej chowają się w podziemiach, aby tam przeczekać zimę. Są to na przykład komary, w tym samice znanego nam dobrze ze swojej uciążliwości komara brzęczącego. Zimą jednak nie pobierają pokarmu, tylko czekają na nadejście wiosny siedzące na ścianach i stropach jaskini. W tym samym celu w zimowej jaskini przebywają piękne motyle o ognistych barwach skrzydeł — szczerbówki wierzbówki. 

szczerbówka wierzbówka ksieni jaskinia
To motyl szczerbówka ksieni, inaczej szczerbówka wierzbówka. Zimuje w postaci dorosłej w jaskiniach.

Jaskinie zamieszkuje też sieciarz jaskiniowy — pająk, który nosi miano najbardziej jadowitego pająka w Polsce. Jak na polskiego pająka jest dosyć duży, a jego ugryzienie powoduje ból porównywalny do ugryzienia osy. Tka też bardzo interesujące sieci w formie kokonów, gdzie samice składają nawet do kilkuset jaj. Sieciarz poluje na wije i ślimaki, które poruszają się po ścianach jaskiń, rzadziej na owady i inne pająki. 

jaskinie pająki
To sieciarz jaskiniowy — najbardziej jadowity pająk w Polsce. Na fotografii pożywia się schwytaną pierścienicą.
najbardziej jadowity pająk w Polsce
Kokon sieciarza jaskiniowego — służy mu do składania jaj.

Czy ludzie mogą wchodzić do jaskiń?

Istnieją w Polsce i za granicą jaskinie, które zostały udostępnione do zwiedzania. Tam, przy wsparciu przewodników i materiałów edukacyjnych możecie więcej się dowiedzieć o podziemnym świecie. Odpowiednie przygotowanie terenu sprawia, że spacer w takiej jaskini jest bezpieczny. Jedyne, o czym musicie pamiętać to panująca wewnątrz niska temperatura — gdy zwiedzacie jaskinie latem, musicie mieć dodatkowe ciepłe ubranie. Ponieważ miejsca te są bardzo popularne, warto też zadbać o wcześniejsze kupno biletów.

jaskinie wojcieszów nietoperze
Dwa nocki duże (Myotis myotis)

Do pozostałych, dzikich jaskiń ludzie wchodzić nie powinni, i to z kilku powodów. Po pierwsze: dla własnego bezpieczeństwa. Przemieszczanie się po jaskini wymaga odpowiedniego ubioru: kombinezonu, nieprzemakalnych butów, kasku, latarki, czasem specjalistycznej asekuracji, lin i uprzęży. Jaskinię trzeba też dobrze znać, aby wiedzieć, gdzie znajdują się miejsca grożące upadkiem z wysokości czy zaklinowaniem się w wąskiej szczelinie. Większość z nas, poza wykwalifikowanymi grotołazami, takich umiejętności i sprzętu nie posiada.

Po drugie: jaskinie są miejscem schronienia nietoperzy. Nie powinno się ich niepokoić ani przerywać ich snu — zwłaszcza zimą! Nietoperze zapadają w stan hibernacji, aby oszczędzić energię w czasie, gdy na zewnątrz brakuje pożywienia. Częste wybudzanie z tego stanu powoduje niepotrzebne zużycie energii i może się skończyć dla nietoperza śmiercią. 

Największym problemem związanym z obecnością człowieka w jaskiniach jest podnoszenie ich temperatury — to nasze ciepłe ciała i oddechy dają nietoperzom fałszywą wskazówkę, że na świecie robi się cieplej i warto się obudzić. 

jaskinie wojcieszów nietoperze
Mopek zachodni (Barbastella barbastellus) hibernujący w szczelinie skalnej

Dlaczego naukowcy wchodzą do jaskiń zimą?

Chiropterolodzy, czyli naukowcy badający nietoperze chcą wiedzieć, ile jest osobników danego gatunku i w tym celu wykonują tzw. liczenia. Po co? Jeżeli policzymy zwierzęta i porównamy wynik liczenia z wynikami z poprzednich lat, możemy wnioskować, czy jest ich mniej, czy więcej. Gdyby było ich z czasem coraz mniej, jest to alarmująca wiadomość! W takiej sytuacji musimy się zastanowić, dlaczego ich populacja się zmniejsza i czy możemy coś zrobić, aby temu zapobiec.

jaskinie wojcieszów
Chiropterolożka podczas liczenia nietoperzy w jaskini. Zwróć uwagę na specjalistyczny ubiór i mocną latarkę!

Nietoperze, ze względu na nocny tryb życia oraz ich szybkość i zwinność są niemożliwe do policzenia w locie. Dlatego też chiropterolodzy liczą nietoperze w ich kryjówkach, zwłaszcza zimą, kiedy pogrążone w hibernacji są kompletnie nieruchome. Każdy napotkany w jaskini nietoperz jest opisywany w tabeli z podaniem jego gatunku oraz miejsca, gdzie się znajdował (np. na stropie, ścianie czy w szczelinie). Takie liczenia przeprowadzane są tylko raz, aby jak najmniej nietoperzom przeszkadzać.

wojcieszów kamieniołom
Zakład sortowania urobku w kamieniołomie wapienia w Wojcieszowie. Daleko na horyzoncie Grodziec.

Możesz posłuchać tego tekstu w moim wykonaniu tutaj:


Chcesz wiedzieć jeszcze więcej o nietoperzach?

Prowadzę o nich warsztaty, sprawdź!

Widzę, że wciągnął Cię ten artykuł!
Może masz ochotę na więcej takich?

Dołącz do Klubu Mądrej Edukacji Przyrodniczej.

Co tydzień ciekawostki przyrodnicze, rekomendacje książek i artykułów, inspiracje do pracy z dziećmi prosto na Twoją skrzynkę!

Tutaj jest moja polityka prywatności.

Kto to napisał?

Julia. Zachwycam dzieci przyrodą (głównie nietoperzami), rysuję ilustrowane mapy, uważam, że kawa to życie, a każdą wolną chwilę spędzam w lesie (z psem Newtonem).

Ten materiał jest wartościowy?

Odwdzięcz mi się stawiając kawę (a ja kocham kawę)!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

…albo zostań moim wirtualnym sponsorem!

Chcesz więcej takich ciekawostek?

Dołącz do Klubu Mądrej Edukacji Przyrodniczej!

Co będziesz z tego mieć?

  • ciekawostki przyrodnicze, z którymi możesz zaimponować w towarzystwie,
  • materiały i inspiracje do przyrodniczej zabawy i nauki z dziećmi (idealne dla rodziców, nauczycieli i edukatorów),
  • dawkę edukacyjnego designu, który dobrze robi w mózg i w serduszko,
  • najnowsze artykuły i treści ode mnie oraz polecajki — wybitne treści wyszperane w internecie

Tutaj jest polityka prywatności.

Podoba Ci się to, co robię?

Jeśli uważasz, że to, co robię jest fajne i warto to wspierać, to postaw mi kawę! Twoja kawa zasili moje kreatywne zapasy i dodatkowo wywoła uśmiech na mojej twarzy… bo ja uwielbiam kawę! 😉

Czujesz, że chcesz coś dodać?

Chętnie poczytam o Twoich spostrzeżeniach, historiach, będę również wdzięczna za krytyczne uwagi, dodatkowe materiały albo zwykłe przybicie piątki 🙂

Dzięki za bycie częścią tej niesamowitej społeczności!