W skrócie:
🕒 4-5 godzin praktycznej nauki
🔍 „Minerały w akcji!” – innowacyjne podejście do nauki geologii
🛠 Ćwiczenia i doświadczenia
🚶 Praktyka na świeżym powietrzu
📚 Zestaw narzędzi i klucz do identyfikacji
🤝 Wsparcie po warsztatach
Skały i minerały to niedocenieni przyjaciele każdego edukatora przyrody czy przewodnika wycieczek. Które dziecko (i dorosły!) nie lubi bowiem błyszczących minerałów czy tajemniczych skamieniałości?
Idziemy o zakład, że większość z Was niechętnie sięga po te tematy. Jeśli specjalizujesz się w przyrodzie ożywionej, historii czy sztuce, geologia może Ci się wydawać zbyt skomplikowana.
Czas to zmienić i poznać przyjemniejsze oblicze „kamieni”!
Marcin, geolog z ponad 10-letnim doświadczeniem w popularyzacji nauk o Ziemi, zabierze Was na spotkanie z „kamieniami”, na którym dotkniecie i doświadczycie tego, co w fachowej literaturze brzmi trudno i zniechęcająco.
Spędzimy ze skałami i minerałami 4-5 godzin, na pełnym luzie i bez oceniania Waszej wiedzy. Celem jest sprawienie, że kamienie wydadzą się Wam sympatyczne i warte uwzględnienia w pracy edukatora czy rodzica chcącego rzetelnie wprowadzać swoje dzieci w świat przyrody.
Część stacjonarna:
Warsztaty „Minerały w akcji!” – dedykowane uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, których idea jest prosta… Uczymy się przez doświadczanie o cechach minerałów, które później wykorzystujemy w praktyce do rozpoznawania okazów z pomocą specjalnego klucza.
Na tych warsztatach:
- Będziesz badać twardość minerałów i pracować ze skalą twardości Mohsa, rysując gwoździami czy po szkle
- Nauczysz się badać rysę minerałów
- Poznasz terminologię do opisywania kształtów skupień i kryształów
- Nauczysz się na konkretnych przykładach nazywać różne rodzaje połysku
- Będziesz mieć okazję poczuć różnicę w gęstości kamieni
- Zobaczysz minerały świecące w świetle UV
- Będziesz wąchać i lizać ciekawe kamienie 😉
- Użyjesz kwasu solnego do rozpoznawania niektórych minerałów
- Zobaczysz i dotkniesz rud różnych metali
- Zachwycisz się oglądając z bliska diamenty, złoto, szmaragdy i inne drogie ciekawostki!
Zdobytą wiedzę od razu wykorzystamy w praktyce, ćwicząc rozpoznawanie minerałów. Otrzymasz też swój własny zestaw do rozpoznawania minerałów oraz podstawowy klucz pomocny w ich identyfikacji. Te narzędzia zostaną z Tobą i będą pomocne przy kolejnych spotkaniach z kamieniami!
Część terenowa:
Wybierzemy się na spacer geologiczny, żeby nieco przewietrzyć głowy, pomachać młotkami i płynnie przejść do tematu skał… W tej części będzie okazja, by rzucić okiem na wiele okazów typowych skał występujących w Polsce, dowiedzieć się jak je rozróżniać i jak w jaki sposób powstały. Poznasz też trochę ciekawostek, które przydadzą się Ci się do zachwycania uczestników Twoich zajęć.
Wsparcie geologa:
Jeśli chcesz, przywieź na warsztaty okazy z własnej kolekcji, jeśli masz kłopoty z ich oznaczeniem. Możesz też liczyć na wsparcie po zakończeniu warsztatów, jeśli będziesz szukać np. dodatkowej literatury. Polecamy też edukacyjny kanał Marcina na YT, gdzie znajduje się sporo porad, np. o tym, jak zacząć przygodę z geologią.